خرید دوربین مداربسته در ارومیه,

فروش دوربین مداربسته در ارومیه,

شرکت معتبر نصب دوربین مداربسته در ارومیه,

شرکت سیستم های حفاظتی در ارومیه,

انتقال تصویر دوربین مداربسته در ارومیه,

دوربین مداربسته تحت شبکه ارومیه,

تصویر دوربین در موبایل ارومیه,

راهبند  گیت بازرسی ورود و خروج ارومیه,

 کنترل تردد حضور و غیاب ارومیه,

نصب و فروش آنتن مرکزی ارومیه,

دکل مهاری و دکل انتقال تصویر ارومیه,

 اجرای سیستم های نظارتی در ارومیه,

نصب صفحه خورشیدی در ارومیه,

سولار,پنل,صفحه,انرژی,خورشیدی,اورمیه,

00:00:00
00:00:00
00:00:00
00:00:00
00:00:00
00:00:00
00:00:00

 

بررسی مزایا و معایب و تقسیم بندی شبکه های Wireless

 

مزیت استفاده از شبکه هایwireless 

 

در شبکه سازی بدون سیم هزینه ای صرف کابل کشی هم محور یا بهم تابیده شده و نیز فیبرنوری نمی شود. بلکه تنها از فرکانس رادیویی یا RF استفاده می شود. نکته دیگر اینکه شبکه های بدون سیم انعطاف پذیری بیشتری نسبت به شبکه های کابلی دارند و نیز وقت کمتری صرف احداث آن شده و نگهداری آن بسیار آسان و با صرفه است. اما مزیت اصلی شبکه های بی سیم قابلیت تحرک کاربران است.

 

مشکلات استفاده از شبکه های Wireless

 

اگر شبکه های Wireless بدون مشکل بودند، حتماً تا به حال جانشین شبکه های کابلی شده و آنها را از دور رقابت خارج می کردند. ولی مانند هر پدیده ی دیگر، در برابر مزایایی که دارند، مشکلاتی نیز دارند.

 

1.      یکی از مهمترین این مشکلات سرعت انتقال داده در این شبکه هاست. در متداول ترین شبکه های کابلی، نرخ ارسال اطلاعات 100Mbps است و البته شبکه هایی با سرعت 1000Mbps (Gigabit Eternet) نیز در بازار وجود دارند ولی به علت قیمت زیاد تجهیزات این شبکه ها، از آنها در موارد خاص استفاده می شود. اما جدیدترین شبکه های Wireless دارای سرعت 108Mbps است. اندازه این سرعت تابع شرایط مختلفی، از جمله: امواج رادیویی مزاحم، وجود نقاط کور در محیط شبکه، توان فرستنده های Wireless، تعداد کاربران شبکه و عدم استفاده از protocol های امنیتی در شبکه است.

 

2.      مسئله ی دیگر امنیت در شبکه های Wireless است. این شبکه ها خیلی آسانتر از شبکه های کابلی می توانند مورد دستبرد قرار بگیرند. استانداردهای جدید روش های کدگذاری جدیدی معرفی می کنند تا امنیت این شبکه ها را بالا ببرند. اما روش های کدگذاری سرعت انتقال اطلاعات را کاهش می دهد.

 

3.      در شبکه های Wireless برای انتقال اطلاعات از امواج رادیویی استفاده می شود. بنابراین این شبکه ها تمام مشکلات مربوط به استفاده از امواج رادیویی را نیز خواهند داشت.

 

مشکلات مربوط به استفاده از امواج رادیویی

 

1.      وجود نویز در محیط:

 

منظور از نویز در محیط هر موج رادیویی است که با امواج رادیویی مورد نظر ما همراه است و پیدا کردن موج مورد نظر را دشوار می سازد.

 

2.      تداخل امواج رادیویی:

 

از آنجایی که بعضی از تجهیزات الکترونیکی از امواج رادیویی استفاده می کنند، تداخل این امواج می تواند عملکرد این تجهیزات را مختل کند. متاسفانه فرکانس تلفن های بی سیم و اجاق های ماکروویو با فرکانس مورد استفاده از بعضی تجهیزات شبکه Wireless یکسان است و این تلفن ها و اجاق ها می توانند تداخل امواج رادیویی ایجاد کنند که اولین نتیجه ی آن کاهش سرعت انتقال اطلاعات است.

 

3.      تضعیف امواج رادیویی:

 

اشکال دیگر امواج رادیویی تضعیف آن هاست که به هنگام انتقال در فضا رخ می دهد. تضعیف امواج رادیویی با شرایط جوی بیشتر می شود.

 

4.      انعکاس امواج رادیویی:

 

مساله دیگر در انتشار امواج رادیویی، انعکاس این امواج در برخورد به اشیاء است. وقتی موج رادیویی به یک شی بر می خورد، انعکاسی تولید می کند و گیرنده ی رادیویی موج اصلی را به همراه موج منعکس شده با هم دریافت می کند. اگر موج به اشیا زیادی برخورد کند، انرژی خود را از دست می دهد و به شدت تضعیف می شود.

 

 تقسیم بندی سیستم های Wireless

 

سیستم های Wireless می توانند به سه دسته اصلی تقسیم شوند:

 

سیستم Wireless ثابت:

 

 از امواج رادیویی استفاده می کند و خط دید مستقیم برای برقراری ارتباط لازم دارد. برخلاف تلفن های همراه و یا دیگر دستگاههای Wireless، این سیستم ها از آنتن های ثابت استفاده می کنند و به طور کلی می توانند جانشین مناسبی برای شبکه های کابلی باشند و می توانند برای ارتباطات پرسرعت اینترنت و یا تلویزیون مورد استفاده قرار گیرند. امواج رادیویی وجود دارند که می توانند اطلاعات بیشتری را انتقال دهند و در نتیجه از هزینه ها می کاهند.

 

سیستم Wireless قابل حمل:

 

 دستگاهی است که معمولاً خارج از خانه، دفتر کار و یا در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های این سیستم عبارتند از: تلفن های همراه، نوت بوک ها، دستگاه های پیغام گیر و PDA ها. این سیستم از مایکروویو و امواج رادیویی جهت انتقال اطلاعات استفاده میکند.

 

سیستم Wireless مادون قرمز:

 

این سیستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سیگنال هایی محدود بهره می برد. این سیستم معمولاً در دستگاه های کنترل از راه دور، تشخیص دهنده های حرکت، و دستگاه های بی سیم کامپیوترهای شخصی استفاده می شود. با پیشرفت حاصل در سالهای اخیر، این سیستم ها امکان اتصال کامپیوترهای نوت بوک و کامپیوترهای معمولی به هم را نیز می دهند و شما به راحتی میتوانید توسط این نوع از سیستم های Wireless، شبکه های داخلی راه اندازی کنید

 

عوامل مقایسه:

 

در مقایسه شبکه های بی سیم و کابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد:

 

·        نصب و راه اندازی

 

·        هزینه

 

·        قابلیت اطمینان

 

·        کارائی

 

·        امنیت

 

 

 

نصب و راه اندازی

 

در شبکه های کابلی بدلیل آنکه به هریک از ایستگاههای کاری بایستی از محل سوئیچ مربوطه کابل کشیده شود با مسائلی همچون سوراخکاری، داکت کشی، نصب پریز و ... مواجه هستیم در ضمن اگر محل فیزیکی ایستگاه مورد نظر تغییر یابد بایستی که کابل کشی مجدد و ... صورت پذیرد.

شبکه های بی سیم از امواج استفاده نموده و قابلیت تحرک بالائی را دارا هستند بنابراین تغییرات در محل فیزیکی ایستگاههای کاری به راحتی امکان پذیر می باشد برای راه اندازی آن کافیست که از روشهای زیر بهره برد:

  -Ad hoc  که ارتباط مستقیم یا همتا به همتا (peer to peer) تجهیزات را با یکدیگر میسر می سازد

  - Infrastructure که باعث ارتباط تمامی تجهیزات با دستگاه مرکزی می شود.

بنابراین می توان دریافت که نصب و راه اندازی شبکه های کابلی یا  تغییرات در آن بسیار مشکلتر نسبت به مورد مشابه یعنی شبکه های بی سیم است.

 

هزینه

تجهیزاتی همچون هاب، سوئیچ یا کابل شبکه نسبت به موردهای مشابه در شبکه های بی سیم ارزانتر می باشد اما در نظر گرفتن هزینه های نصب و تغییرات احتمالی محیطی نیز قابل توجه است.

قابل به ذکر است که با رشد روزافزون شبکه های بی سیم، قیمت آن نیز در حال کاهش است.

 

قابلیت اطمینان

 

تجهیزات کابلی بسیار قابل اعتماد می باشند که دلیل سرمایه گذاری سازندگان از حدود بیست سال گذشته نیز همین می باشد فقط بایستی در موقع نصب و یا جابجائی، اتصالات با دقت کنترل شوند.

 

تجهیزات بی سیم همچون Broadband Router ها مشکلاتی مانند قطع شدن های پیاپی، تداخل امواج الکترومغناطیس، تداخل با شبکه های بی سیم مجاور و ... را داشته اند که روند رو به تکامل آن نسبت به گذشته (مانند 802.11g) باعث بهبود در قابلیت اطمینان نیز داشته است.

 

کارائی

 

شبکه های کابلی دارای بالاترین کارائی هستند در ابتدا پهنای باند 10 Mbps سپس به پهنای باندهای بالاتر (1000Mbps , 100Mbps) افزایش یافتند حتی در حال حاضر سوئیچهائی با پهنای باند 1Gbps نیز ارائه شده است.

شبکه های بی سیم با استاندارد 802.11b حداکثر پهنای باند 11Mbps و 802.11a و 802.11g با پهنای باند 54Mbps را پشتیبانی می کنند حتی در تکنولوژیهای جدید این روند با قیمتی نسبتاً بالاتر به 108Mbps نیز افزایش داده شده است.

 

 علاوه بر این کارائی Wi-Fi نسبت به فاصله حساس می باشد یعنی حداکثر کارائی با افزایش فاصله نسبت به Access Point پایین خواهد آمد. این پهنای باند برای به اشتراک گذاشتن اینترنت یا فایلها کافی بوده اما برای برنامه هائی که نیاز به رد و بدل اطلاعات زیاد بین سرور و ایستگاههای کاری (Client to Server) دارند کافی نیست.

 

 

امنیت

 

 

 

امنيت در شبكه‌هاي بي‌سيم:

 

امنيت WLAN شبيه به خانه‌تان است. مسئله اين نيست كه هكرها ميتوانند اقدامات امنيتي را بشكنند، اما آنها ميتوانند به داخل آنها رفته و به آنچه در پي آن هستند دسترسي پيدا كنند. اين اتفاق ناشي از آن است كه اشخاص ميتوانند از خارج از شبكه به Access Point متصل شوند و مديران شبكه تنظيمات پيش فرض شبكه را تغيير نميدهند و يا كاربران ايمني را نشناخته اند تا سعي كنند براي تنظيم كردن آن تلاش كنند.

 

 شما به چه مقدار ايمني نيازمنديد؟

 

در محيط شبكه محلي سيمي ، هر وسيله اي كه به سيستم متصل باشد، سخت افزار ميباشد.چون يك استخوان بندي و يك كارت شبكه پروتكل اترنت در هر ابزاري كه به شبكه متصل است، موجود ميباشد. اگر شما امكان ارتباط فيزيكي خوبي را ايجاد نكنيد، ايمني خوبي ايجاد نخواهد شد. در شبكه هاي محلي بي‌سيم، Access Point و كارت راديوئي با خطوط شبكه و كارتهاي اترنت جايگزين ميشوند. ديگر اتصال فيزيكي وجود نخواهد داشت. هر فردي با يك راديو ميتواند سيگنالهاي راديوئي شبكه بيسيم شما را دريافت دارد .

 

هكرها از طريق سيگنالهاي رهگيري شده كه حاوي اطلاعات خاص مربوط به WLAN شما ميباشند را بدست ميآورند و كدها واطلاعات مربوط به شبكه شما را براي خودشان معتبر ميسازند و پيدا ميكنند.